David Gilmour Shine On You Crazy Diamond Pompeii 2016

M 27 maja 2016 554 Brak komentarzy

image

David Gilmour Shine On You Crazy Diamond to dziewięcioczęściowy utwór brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd poświęcony Sydowi Barrettowi, ze słowami napisanymi przez Rogera Watersa i muzyką skomponowaną przez Watersa, Richarda Wrighta i Davida Gilmoura.

Pierwszy raz zespół wykonał go na trasie koncertowej we Francji w 1974, a nagrany został w 1975 do albumu koncepcyjnego Wish You Were Here. Utwór miał być zamieszczony na płycie w całości zapełniając jedną jej stronę, tak jak Atom Heart Mother czy Echoes, lecz okazało się że nie da się go zmieścić na jednej stronie płyty winylowej. W związku z tym, kompozycja została podzielona na dwie części: jedna na początku, druga na końcu albumu

Pierwszy raz zespół wykonał go na trasie koncertowej we Francji w 1974, a nagrany został w 1975 do albumu koncepcyjnego Wish You Were Here. Utwór miał być zamieszczony na płycie w całości zapełniając jedną jej stronę, tak jak Atom Heart Mother czy Echoes, lecz okazało się że nie da się go zmieścić na jednej stronie płyty winylowej. W związku z tym, kompozycja została podzielona na dwie części: jedna na początku, druga na końcu albumu[1].

Tekst piosenki opowiada o człowieku, który nie udźwignął brzemienia sławy. Skojarzenie z Barrettem jest bardzo czytelne. Na końcu utworu słyszalna jest cicha melodia zagrana delikatnie przez Richarda Wrighta. Melodią tą jest refren utworu See Emily Play, którego twórcą był właśnie Barrett.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *